Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

P: Jak mogę samodzielnie badać piersi jeśli mam implanty?

O: Nawet jeśli posiadasz żelowe implanty piersi istotnym jest byś raz w miesiącu wykonywała samodzielne badanie piersi. Badanie należy przeprowadzić tak jak w przypadku naturalnych piersi choć może być to utrudnione przez żelowe implanty. Zbadaj dokładnie całą piersi w celu wykrycia możliwych guzków lub zmian w tkance.  

P: Jak często powinnam wykonywać samodzielne badanie piersi

O: Samodzielne badanie piersi kobieta powinna wykonywać raz w miesiącu około 7-10 dni po menstruacji, licząc od pierwszego dnia krwawienia.  

P: Jak często powinnam badać piersi u lekarza?

O: Dokładnie przeprowadzone przez lekarza badanie piersi pomaga zdiagnozować chorobę nowotworową we wczesnym jej stadium co zwiększa szansę całkowitego wyleczenia choroby. Badanie piersi przez lekarza powinno być wykonywanie raz na 3 lata w przypadku kobiet między 20 a 30 rokiem życia a w przypadku kobiet po 40 roku życia co roku. Badanie piersi wykonane przez lekarza jest istotnym aspektem profilaktyki nowotworów piersi gdyż nie wszystkie z nich można wykryć w trakcie mammografii. 

P: Jaki lekarz może przeprowadzić badanie piersi?

O: Badanie piersi zazwyczaj przeprowadza lekarz ginekolog a nawet lekarz pierwszego kontaktu. Osobami uprawnionymi są także położne.

P: Co powinno mnie zaniepokoić w trakcie przeprowadzania samodzielnego badania piersi?

O: W trakcie samodzielnego badania piersi Twoją szczególną uwagę powinny przykuć: 

• Guzki lub zgrubienia

• Czerwona i zaogniona skóra

• Skórka pomarańczowa

• Zagłębienia i pofałdowania

• Swędzenie i wysypka

• Wciągnięte brodawki

• Zmiany sutków

• Krwawy lub nienaturalny płyn wydobywający się z sutka

• Nieustający ból piersi

P: Od jakiego wieku należy zacząć badać piersi?

O: Badanie piersi powinna wykonywać każda kobieta która ukończyła 20 rok życia, oczywiście nie ma przeciwwskazań by i młodsze kobiet badały swoje piersi raz w miesiącu.

P: Co to jest mammografia?

O: Mammografia to badanie piersi za pomocą promieni rentgenowskich. Badanie wykonuje się specjalnym aparatem który wykonuje zdjęcia piersi w przekroju, ukazując ich strukturę i ewentualne zmiany. Skuteczność badań mammograficznych w procesie wykrywania raka piersi oceniany jest na 80-95%.

pixel