Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Fakty i mity na temat samodzielnego badania i raka piersi

 

MIT: Rakowi piersi można zapobiec.

FAKT: Na chwilę obecną nie ma żadnej metody zapobiegania rakowi piersi a bezpośrednia przyczyna jego występowania nie jest znana. Wczesne wykrycie raka i szybkie leczenie oferują największe szanse na całkowite wyzdrowienie.

 

MIT: Tylko kobiety z tzw. „grupy ryzyka” mogą zachorować na raka.

FAKT: Ponad 70% kobiet które zachorowały na raka piersi nie znajdowało się w żadnej „grupie ryzyka”. Każda z kobiet jest narażona na zachorowanie a ryzyko wzrasta wraz z wiekiem.

 

MIT: Tylko kobiety które miały w rodzinie przypadki zachorowania na raka piersi są w grupie ryzyka.

FAKT: Większość kobiet, która zachorowała na raka piersi nie miała w rodzinie podobnych przypadków. Kobiety, których matki, siostry, babcia czy prababcie chorowały na raka piersi mają większe szanse na to, że choroba rozwinie się w ich organizmie. Te kobiety powinny rozpocząć badanie piersi za pomocą USG i mammografu wcześniej i z większą częstotliwością.

 

MIT: Rak piersi jest zaraźliwy.

FAKT: Rak piersi w żadnym przypadku nie jest chorobą zakaźną. Zachorowanie na raka piersi wynika z niekontrolowanego rozrostu komórek rakowych w organizmie konkretnej osoby. 

 

MIT: Kobiety z małym biustem nie mogą zachorować na raka piersi.

FAKT:  Ilość tkanki piersiowej nie ma żadnego przełożenia na ryzyko zachorowanie na raka piersi. 

 

MIT: Karmienie piersią chroni przed zachorowaniem na raka piersi.

FAKT:  Żadne przeprowadzone dotąd badania nie wykazały by karmienie piersią w jakimkolwiek stopniu chroniło przed rakiem piersi. Istnieją badania które wskazują na bezpośredni związek pomiędzy karmieniem a mniejszym ryzykiem zachorowania na raka lecz badania nad tą korelacją nadal trwają.

  

MIT: Tylko „białe” kobiety chorują na raka piersi.

FAKT:  Każda kobieta narażona jest na zachorowanie na raka piersi niezależnie od rasy i uwarunkowań społeczno-ekonomicznych. Niestety odsetek zgonów spowodowanych rakiem piersi u Afroamerykanek jest większy ze względu na brak dostępu do lekarzy i leczenia a także braku świadomości  o potencjalnym zagrożeniu. 

 

MIT: Wiedząc, że posiada się gen BRC1 można zapobiec rakowi.

FAKT: Nic nie może zapobiec rakowi piersi. Kobiety, które są nosicielkami genu BRC 1 mają na 85% szans na zachorowanie na raka piersi. Kiedy zostają zdiagnozowane powinny zostać otoczone opieką lekarską i poddane bacznej obserwacji.

  

MIT: Profilaktyczna mastektomia chroni kobiety znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka przez zachorowaniem na raka piersi.

FAKT: W przypadku mastektomii profilaktycznej chirurg usuwa pierś bez zmian nowotworowych lecz część tkanek pozostaje. Tkanka piersi ciągnie się aż do karku, pach i ścian klatki piersiowej. Ryzyko zachorowania na raka piersi pozostaje tak długo jak długo tkanka piersi jest w organizmie. 

 

MIT: Zdiagnozowany rak piersi jest wyrokiem śmierci dla kobiet.

FAKT: Nie! Ponad 2 miliony kobiet które zachorowały w Stanach Zjednoczonych na raka piersi ciągle żyją. Większość z nich żyje pełnią życia, rozwijają swoje kariery, wychowują dzieci i zakładają rodziny. Ponad 90% kobiet, które wykryły raka we wczesnym jego stadium wyleczyły go w przeciągu 3-5 lat.

 

MIT: Rak piersi jest w pełni wyleczalny.

FAKT: Kobieta, u której rak piersi został wyleczony, musi się liczyć z możliwym nawrotem choroby.  Statystyki pokazują, że rak piersi może nawracać przez około 20 lat od czasu zdiagnozowania. Z tego powodu kobiety, które pokonały raka muszą regularnie wykonywać badanie piersi mammografem i odbywać wizyty lekarskie.

 

MIT: Kobiety, u których zdiagnozowano nie mogą mieć dzieci.

FAKT: Czasami, lecz nie zawsze, chemioterapia może powodować niepłodność u kobiet w wieku przed menopauzalnym. Płodność w przypadku kobiet, które nie przechodziły chemioterapii pozostaje nietknięta. Lekarze zalecają by odłożyć  zajście w ciąże 2-3 lata po zdiagnozowaniu raka gdyż ciąża zwiększa ryzyko nawrotu.

pixel